Кібергігієна. Хто такі хакери, які їхні цілі та методи зламу?
Російсько-українська кібервійна розпочалась ще у 2013-му році. Відтоді на нашу країну здійснюються мільйони кібератак, тому навіть не знаючи цього можна опинитися у розпалі кібератаки.
Хто такі хакери?
Хакери - це люди, які використовують свої знання комп'ютерних технологій для проникнення у чужі комп'ютерні системи або мережі. Існує 2 типи хакерів:
- Білі хакери (етичні) - це фахівець із кібербезпеки, який використовує свої навички для виявлення та виправлення вразливостей у системах, допомагаючи компаніям/організаціям захистити свої дані.
- Чорні хакери - це зловмисники, які використовують свої знання та навички для незаконного проникнення у системи з метою викрадення даних, коштів або завдання шкоди.
Хакери можуть мати різні зловмисні цілі, залежно від своїх намірів та мотивів. Розглянемо основні з них:
- Заволодіння інформацією. Хакери можуть вкрасти ваші особисті дані, такі як ім'я, адреса, номер телефону, електронна пошта та номери соціального страхування. Вони можуть допомогти отримати доступ до ваших облікових записів у соціальних мережах, електронній пошті або у банківських установах.
- Заволодіння фінансовими активами. Хакери можуть вкрасти гроші з ваших банківських рахунків або кредитних карток. Вони можуть здійснювати шахрайські операції використовуючи ваші фінансові дані.
- Втручання в роботу обладнання. Хакери можуть отримати контроль над вашими пристроями, такими як: комп'ютери, смартфони або навіть смарттехнікою у вашому домі. Ваш комп'ютер можуть перетворити на зомбі-комп'ютер, який використовують для атак на інші системи.
- Виведення техніки та систем з ладу. Хакери можуть здійснювати атаки на критичну інфраструктуру, таку як електромережі, водопостачання або транспортні системи.
Розуміння того, хто такі хакери та які їх цілі, допоможе вам краще захищати себе у цифровому світі. Їхні дії й справді небезпечні, проте боятися не варто. Головне дотримуватися основних правил кібергігієни та обережно поводитись з особистими даними. Це захистить вас та ваших близьких від хакерських атак.
Пропонуємо пройти короткий тест на засвоєння інформації.
Методи зламу, якими користуються хакери
Методи злому мають дві основні категорії - не технічну і технічну.
Соціальна інженерія. Це метод маніпулювання людьми для отримання конфіденційної інформації або доступу до систем. Хакери використовують психологічні прийоми, щоб обманом змусити людей розкрити свої дані. В інтернеті будь-хто може видавати себе за будь-кого, тому важливо особливо ретельно перевіряти перш ніж довіряти людям онлайн.
Хакери можуть представлятись як відомими особами, так і вашими близькими або друзями. Хакери використовують новітні технології, такі як штучний інтелект, для виманювання інформації від користувачів. З використанням технологій штучного інтелекту, хакери можуть створювати фальшиві аудіо та відеодзвінки, що імітують голос або навіть зовнішність реальних людей, так звані дип-фейки. Інформація про інших людей або навіть тварин може бути використана хакерами для маніпуляцій або виманювання даних.
Не розкривайте зайву інформацію про себе, своїх родичів або навіть домашніх улюбленців у соціальних мережах.
Технічні методи. Вони включають використання різних інструментів та технологій для проникнення в комп'ютерні системи, сервери, інфраструктури та сервіси. Хакери можуть використовувати вразливості у програмному забезпеченні для проникнення в систему.
Розуміння методологій злому як не технічних, так і технічних, допоможе вам краще захистити себе в інтернеті. Правила безпеки прості:
- Бережіть особисті дані.
- Не розкривайте особисті дані третім особам.
- Використовуйте сучасні інструменти захисту для ваших систем.
Пропонуємо пройти короткий тест на засвоєння інформації.