Як підготувати свій дім до інтернету 2.5 Гбіт/с: обладнання, Wi‑Fi, налаштування
Інтернет на швидкості 2500 Мбіт/c - це майбутнє інтернету, адже з роками ця швидкість стане такою ж звичною для пересічних киян, як і гігабітна швидкість. Наразі окрім інтернет-оператора UTELS мало хто може забезпечити своїх абонентів такою швидкістю. Як прогресивний інтернет-оператор, ми збудували найбільшу у Києві мережу за технологією XGPON/XGSPON, що здатна забезпечувати абонентів інтернетом на швидкості до 10 Гбіт/c (10000 Мбіт/c). Проте як саме абоненти можуть отримати таку швидкість? Чи потрібно щось окрім зміни тарифного плану?
У цій статті ми розглянемо яке обладнання варто використовувати та як уникнути втрат швидкості.
Як отримати реальну швидкість 2.5 Гбіт/с?
Уявімо ситуацію, ви підключили тариф QUANTUM зі швидкістю до 2500 Мбіт/c, але показник спідтесту показує 800-900 Мбіт/с. Перш за все - ймовірно ви відмовились від пакетного рішення, підключили тариф, перепідключили інтернет за новою технологією, але не придбали необхідного обладнання, що здатне працювати на такій швидкості. Тож швиденький чек-лист по обладнанню:
- Wi-Fi 7 роутер з портами 2.5 Гбіт/c та швидше.
Якщо у вас досі лишився гігабітний роутер і ви не придбали більш сучасне обладнання, що задовольняє мультигігабітні потреби - ось він корінь зла, потрібно придбати сучасніше обладнання, наприклад ASUS RT-BE86U, ASUS TUF Gaming BE6500 або Ruijie Reyee RG-EW7200BE PRO. - Мультигігабітна мережева карта на ПК/ноутбуці.
Навіть підключення напряму не допоможе вам перетнути гігабітний кордон швидкості, якщо ваша мережева карта на ПК/ноутбуці має обмеження в 1 Гбіт/c. Але якщо у вашому ПК/ноутбуці є порт Type-C 3.0 або Thunderbolt 1.0 і вище - можна обійти обмеження вбудованої мережевої картки завдяки підключенню через зовнішню мультигігабітну мережеву карту-перехідник.
Звісно ідеальним варіантом буде 2.5 Гбіт/c мережевий порт на вашому ПК і як мінімум така ж мультигігабітна мережева карта. Такі технічні характеристики є більш поширеними серед ноутбуків та ПК нових моделей. - Інтернет кабель категорії CAT-5 або вище (в ідеалі CAT-7).
Кабель витої пари має різні технічні характеристики, від яких залежить якість та швидкість сигналу. В ідеалі до вашого WiFi роутера або від ONU терміналу напряму до ноутбука/ПК має підключатись кабель, що здатен забезпечити технічні вимоги для швидкості 2500 Мбіт/c.
Кабельне чи бездротове підключення?
По-перше, потрібно правильно тестувати швидкість інтернету, якщо перевіряти швидкість інтернету під час завантаження файлу, прослуховування музики та інших паралельних процесів, які потребують інтернет з'єднання - це призведе до втрати швидкості. Звісно, з 2.5 Гбіт/c інтернетом втрати швидкості - це останнє про що вам доведеться перейматись, але для точності вимірювання все одно радимо дотримуватись правильного тестування швидкості.
По-друге, уникнути втрат швидкості через бездротову мережу - неможливо. Виробники Wi-Fi роутерів досі не можуть подолати проблему з втратами швидкості при бездротовому підключенні, однак завдяки комфорту у використанні користувачі часто закривають очі на втрату швидкості на користь комфорту бездротового підключення. До речі, окрім звичайних втрат швидкості на рівні техніки - є ще й набуті втрати швидкості, вони ж інтер'єрні. Так, саме інтер'єр може впливати на переривання та втрати швидкості бездротового сигналу, ось чому так важливо правильно розмістити Wi-Fi роутер.
По-третє, підключаючись до бездротової мережі швидкість "розбивається" порівну між усіма іншими пристроями підключеними до цієї мережі. А також ваш смартфон, планшет, ноутбук або ПК може не підтримувати мультигігабітну швидкість по бездротовій передачі даних.
Тому, зважаючи на недоліки бездротової мережі, найочевиднішим способом отримати найвищі показники швидкості є пряме кабельне підключення від ONU терміналу до вашого пристрою. Звісно цей варіант підключення підходить не всім і абсолютна більшість користувачів все одно обере підключення з використанням Wi-Fi роутера, бо це комфортніше у використанні.
Як зрозуміти чи потрібен вам інтернет на швидкості 2.5 Гбіт/c?
Якщо ви вже на цій сторінці - то є 99% що мультигігабітний інтернет, це те що вам потрібно. Ніби ви вже виросли з "гігабітної футболки" і потрібно щось, просторіше.
Велика родина = великі інтернет потреби.
Сучасні родини з великою кількістю пристроїв користуючись гігабітним інтернетом можуть помітити, що швидкості не вистачає. Уявіть, на прикладі однієї родини, як швидко вичерпається гігабітний запас:
Син завантажує гру вагою 120 Гб, донька підключилась до онлайн-уроку з репетитором, батько дивиться пряму трансляцію футболу в 4K, мама надсилає великі об'єми робочих файлів. Уявили? А тепер додайте сюди ще 4 смартфони підключені до цієї ж мережі, кондиціонер, підсвітка, та інші смарт пристрої. І ось ваша гігабітна швидкість поділившись між усіма пристроями вже далеко не така гігабітна.
Швидкість 2.5 Гбіт/c забезпечить вас та вашу сім'ю мультигігабітним доступом до мережі.
Великі файли качаються швидко.
Мабуть, найочевидніша перевага: більша швидкість інтернету = швидше завантажуються файли. До речі прямо на сторінці "Квантового стрибка" ви можете порівняти з якою швидкістю завантажаться файли:
Швидкість інтернету | Час завантаження файлу вагою 1 Гб | Час завантаження файлу вагою 15 Гб | Час завантаження файлу вагою 55 Гб |
100 Мбіт/c | 00:04:25 | 00:22:04 | 01:20:55 |
1 Гбіт/c | 00:00:26 | 00:02:12 | 00:08:04 |
2.5 Гбіт/с | 00:00:10 | 00:00:51 | 00:03:08 |
Як бачите, різниця дійсно відчутна, і чим більший файл ви завантажуєте чи надсилаєте - тим відчутнішою буде різниця. Особливо це важливо для творців контенту, дизайнерів, фотографів, архітекторів та IT-фахівців. Також - для домашніх NAS-сховищ, де швидкість вивантаження і синхронізації даних критична.
Win-Win для геймерів.
У багатьох іграх окрім низького ping важлива також стабільність підключення при стримінгу та швидкість завантаження оновлень. У вас всього кілька годин на гру, але замість гри цей час доводиться очікувати завантаження оновлень? Прикра ситуація, але зі швидкістю 2.5 Гбіт/c ви швидко завантажите патчі та оновлення вагою 50–100 ГБ, а це доволі звична справа для таких популярних ігор як Call of Duty, Fortnite чи Baldur's Gate 3.
Буферизація відео? Забудьте.
Якість сучасного відео потребує до 80 Мбіт/с на потік. Для 8K відео Netflix, YouTube, Apple TV у HDR‑форматі та VR потрібен ще більший канал. Якщо у вашій мережі одночасно йде перегляд фільмів, IPTV, відеодзвінки в Zoom або Microsoft Teams, кожен потік «з’їдає» ресурс.
2.5 Гбіт/с дозволяє дивитись будь-яке відео у найвищій якості на кількох пристроях одночасно - без підвантаження, затримок і зниження якості зображення.
Підключайте 2.5 Гбіт/c та відкрийте для себе усі переваги мультигігабітного інтернету.